MOJA HISTORIA REZULTATY KLUB AKADEMIA EKSPERT YOUTUBE BLOG POROZMAWIAJMY ➡ Zaloguj

Podejmowanie Ryzyka

Uncategorized Oct 03, 2022

BOB PROCTOR

Słownik mówi nam, że ryzykować to „narażać się na ryzyko straty”. Przypuszczam, że to prawda. Inna literatura (autor nieznany) sugeruje, że:

Śmiać się to ryzykować, że okażesz się głupcem.

Płakać to ryzykować bycie odebranym jako sentymentalny.

Sięgać dalej to ryzykować zaangażowanie.

Okazywać uczucia to ryzykować odsłonienie swojego prawdziwego ja.

Odsłaniać swoje pomysły, swoje marzenia przed ludźmi to ryzykować ich utratę.

Kochać to ryzykować niebyciem kochanym w zamian.

Żyć to ryzykować śmierć.
Mieć nadzieję, to ryzykować rozpacz.

Próbować to ryzykować niepowodzenie.

Jeśli nie ryzykujesz, możesz uniknąć cierpienia i smutku, ale wtedy nie możesz się uczyć, czuć, zmieniać, wzrastać, kochać ani żyć. Największym zagrożeniem w życiu jest nic nie ryzykować. Osoba, która nic nie ryzykuje, nic nie robi, więc nic nie ma. Tylko osoba, która ryzykuje, jest wolna.

Co sprawia, że ludzie unikają podejmowania ryzyka, nawet jeśli jest to niewielkie ryzyko i da im to, czego naprawdę chcą? Cóż, wysoko na liście powodów większości ludzi jest strach przed stratą, porażką i upokorzeniem. Dlaczego mielibyśmy automatycznie myśleć, że coś nam się nie uda? Dlaczego nie mielibyśmy najpierw spróbować i zobaczyć, a potem, jeśli nam się nie udało, wyciągnąć lekcję z tego doświadczenia i ruszyć dalej? Co sprawia, że myślimy o porażce?

Powody leżą w naszym dzieciństwie, a ponieważ podejmowanie ryzyka prawdopodobnie nie jest tematem, który jest nauczany w szkole, strach przed podjęciem ryzyka może wynikać z wczesnego okresu, którego nie pamiętamy. Kiedy jako dziecko stawiałeś swoje pierwsze kroki, nierzadko słyszałeś, jak któryś z rodziców lub opiekunów mówi: „Bądź ostrożny, możesz spaść”. Albo: „Nie rób tego, bo...” Chociaż często to tylko retoryka i tak naprawdę nie zwracasz na to zbytniej uwagi, dla niektórych jest to początek wzorca bezpiecznej gry.

Pomyśl, o ile lepiej bylibyśmy wyposażeni, aby stawić czoła życiowym wyzwaniom i odnieść sukces, gdybyśmy wielokrotnie słyszeli: „Zaryzykuj i nie martw się upadkiem, ponieważ upadniesz... prawdopodobnie dość często. Upadek jest ważną częścią uczenia się”. Wiele z największych lekcji, jakie otrzymasz w życiu, będzie pochodzić z upadku... z Twoich niepowodzeń.

Porażka nigdy nie spowoduje, że Ty będziesz przegranym, chyba że zrezygnujesz. Niestety, bardzo niewiele osób słyszało o tym w dzieciństwie. Ogromna większość naszej populacji została zaprogramowana mentalnie, aby zachować bezpieczeństwo.

Małe dziecko to urodzony ryzykant. Dziecko nigdy nie zastanawia się nad konsekwencjami upadku, gdy uczy się chodzić. Upadek jest uznawany za naturalną konsekwencję nauki chodzenia. Myślę, że można to nazwać wliczonym ryzykiem: jest to warunek wstępny do opanowania niezliczonych umiejętności motorycznych wymaganych do postawienia Cię na nogi i poruszania się. To naturalny postęp w ruchu. Dlaczego więc nie mielibyśmy przestać uważać, że każdy ruch na niezbadane terytorium powinien być postrzegany tak samo?

Dlaczego nie postrzegamy procesu osiągania naszych celów jako kroków podobnych do tych, które dziecko musi wykonać, aby nauczyć się chodzić? W procesie uczenia się będą pewne potknięcia i upadki, ale sukces można osiągnąć tylko wtedy, gdy jesteśmy przygotowani do podjęcia tych kroków - wszystkich, nawet tych, które skończą się upadkiem. Prawdziwą wygraną jest zaufanie i doświadczenie, które zdobywamy, co przekłada się na nowe możliwości wzrostu, radości i rozwoju we wszystkich dziedzinach naszego życia.

Istnieje zwrot, którego większość rodziców używa przy swoich dzieciach tak często, że dzieci uczą się go i szybko zostaje zakopane w skarbcu ich podświadomości. Ten zwrot to NIE MOŻESZ. Wyrządził on więcej szkód niż wiele innych nieodpowiednich zwrotów razem wziętych.

„Nie możesz” to zwrot, który paraliżuje każdy konstruktywny postęp. Przełącza Twój umysł na negatywną częstotliwość. Jest to sformułowanie, które otworzy Twój umysł na niekończący się strumień logicznych powodów, które uzasadnią, dlaczego nie jesteś w stanie zrobić czegoś, co szczerze chcesz osiągnąć.

Jedyną alternatywą dla tego zwrotu jest jego biegunowe przeciwieństwo + MOŻESZ. Jest ono o wiele ważniejsze niż IQ. Niekoniecznie musisz być bardzo mądry, aby wygrać... ale musisz chcieć.

Osiągnięcie celu nie jest sukcesem - sukcesem jest zmierzanie w kierunku celu. Podejmowanie ryzyka jest niezbędne, gdy chcesz osiągnąć cel, a sensem celów samych w sobie jest wzrost.

Kiedy stawiasz sobie wyzwania, wydobywasz swój potencjał na powierzchnię.

Jeśli marzysz o życiu na wielką skalę, musisz zaakceptować podejmowanie ryzyka jako bardzo realną część swoistej praktyki, którą musisz odbyć. Podejmij teraz decyzję o zmianie. Zdecyduj w tym momencie, że nie będzie już więcej bezpiecznej gry... koniec z myśleniem typu „oszczędzanie na czarną godzinę”. Gdy ludzie posiadają nawyk oszczędzania na czarną godzinę, zwykle właśnie to ich czeka... czarna godzina.

Jest wiele osób, które ograniczają się i nie chcą podejmować ryzyka. Nigdy tak naprawdę nie testują siły swoich umiejętności. Nigdy nie dostaniesz się do drugiej bazy, jeśli będziesz trzymał jedną nogę na pierwszej. Zbyt wiele osób przechodzi przez całe życie nie odkrywając kart. Nigdy nie „wychodzą poza” i nie stawiają na najpewniejszą rzecz na świecie... na samych siebie.

Jeśli masz nadzieję na zgromadzenie wielkiego bogactwa lub osiągnięcie wielkich celów, historia pokazuje, że kilka pierwszych kroków wiąże się z dużym ryzykiem. Musisz odwrócić się plecami do bezpieczeństwa. Aby osiągnąć coś wielkiego, musisz podjąć duże ryzyko. Najprawdopodobniej będziesz musiał postawić się w bardzo trudnej sytuacji. Warto też pamiętać, że nie możesz „prawie zaryzykować.”

Eleanor Roosevelt powiedziała: „Z każdym doświadczeniem, w którym naprawdę zatrzymujesz się, by spojrzeć strachowi w twarz, zyskujesz siłę, odwagę i pewność siebie”. Postępuj zgodnie z jej radą i wyzwól się z paraliżującego emocjonalnego stanu strachu i wejdź do świata wolności.

Największym zagrożeniem w życiu jest nic nie ryzykować.

Close

50% Complete

Two Step

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.